Województwo lubuskie: historia
Województwo lubuskie: historia

Województwo lubuskie: historia

hisotoria

Teren województwa lubuskiego stanowi miejsce niesamowicie estetyczne, pełne przyrody oraz obszarów leśnych. Jest to bardzo ciekawy turystycznie region na naszej mapie, który warto odwiedzić.

Ponadto region lubuski wyróżnia się także bardzo ciekawą historią.

A mianowicie kiedy doszło do zakończenia II wojny światowej w 1945 roku, ziemia lubuska w praktycznie sześćdziesięciu procentach weszła w granice naszej kraju, a dokładniej w granice województwa poznańskiego. W 1950 roku z kolei stworzono region zielonogórski, który był zbliżony powierzchnią do obecnego województwa.

Zdjęcie pochodzi z: lubuskie.atlaskolejowy.pl

Do tego obszaru zalicza http://www.agbud.com/referencje/ się Dolne Łużyce, Dolny Śląsk oraz zachodnią Wielkopolskę, Nową Marchię i Ziemię Lubuską. W roku 1975 natomiast podzielono ten region pomiędzy kolejne obszary terytorialne, zgodnie z następnymi wprowadzanymi w naszym państwie zmianami. I tak część tych powierzchni przeszła w zasięg województwa zielonogórskiego, zaś kolejna część dołączyła do regionu gorzowskiego.

Taki podział administracyjny na mapie Polski był obecny do 1998 roku. Z czasem rząd postanowił wyodrębnić osobne województwo, czyli właśnie opisywany tu region lubuski. Nazwa tego województwa wywodzi się od miejscowości Lubusz.

napisane przez:

Zobacz stronę autora: solgar